Novice


Arhiv: AI-kot pospešek za slovensko gospodarstvo

Umetna inteligenca vedno bolj vstopa v vsakodnevno življenje ljudi in vedno močneje vpliva tudi na gospodarstvo. V Sloveniji imamo dobro razvito raziskovalno sfero na področju umetne inteligence, potrebno pa je narediti korak naprej pri uporabi umetne inteligence v gospodarstvu tako pri podpori poslovnih in proizvodnih procesov kot pri nadgradnji samih proizvodov in storitev.

Analitske hiše napovedujejo, da bo imela umetna inteligenca že v bližnji prihodnosti odločilen vpliv na konkurenčnost in produktivnost podjetij, že danes pa uspešna podjetja izkoriščajo njene prednosti.

Slovenija je mednarodno prepoznana na področju raziskav in razvoja s področja umetne inteligence - največje priznanje našim institucijam znanja je gotovo Unescov center IRCAI v Ljubljani - opaziti pa je, da uvajanje le te v poslovne procese tako gospodarstva kot državne uprave še vedno ne steče, so povedali strokovnjaki iniciativa AI4SI na prvem spletnem seminarju z naslovom AI -pospešek za gospodarstvo

Ustanovljena iniciativa AI4SI

Ravno zaradi hitrejšega prenos umetne inteligence v prakso je bila ustanovljena iniciativa AI4SI (AI za Slovenijo), katere ustanovitelja sta Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS in IKT horizontalna mreža (SRIP PMiS) skupaj s še nekaterimi pomembnimi deležniki v Sloveniji na tem področju.

»Na Združenju za informatiko in telekomunikacije pri GZS in v IKT Horizontalni mreži, ki jo vodimo, smo prepoznali potrebo, da bi združili predstavnike razvojno raziskovalnih organizacij, gospodarstva in drugih deležnikov ekosistema v tesnejše sodelovanje, dialog in skupne projekte na področju uvajanja umetne inteligence v prakso. Skupina AI4SI se bo zavzemala za hitrejši prenos izsledkov raziskav v delovne procese predvsem gospodarstva, kar bi lahko imelo v prihodnosti odločilen vpliv na konkurenčnost in produktivnost podjetij,« je povedala Andreja Lampe vodja IKT horizontalne mreže in podpredsednica AI4SI.

Iniciativa AI4SI bo vključevala predstavnike gospodarstva, državne uprave in predstavnike razvojno raziskovalnih organizacij, ki so aktivne na področju umetne inteligence ter druge deležnike.

AI4SI je tudi povezovalni člen med ponudniki rešitev s področja umetne inteligence in podjetji, ki želijo umetno inteligenco uporabljati v pri svojem delovanju. »Na ta način si iniciativa prizadeva tvorno in ustvarjalno prispevati k utrjevanju položaja Slovenije med najrazvitejših državami na področju umetne inteligence,« je povedal Mitja Trampuž, predsednik AI4SI, direktor Crea Pro.

Marko Grobelnik, digitalni glasnik Slovenije pri Evropski Komisiji in podpredsednik AI4SI pa je povedal, da je Slovenija že desetletja zelo aktivna na področju umetne inteligence, vendar pretežno le na področju raziskav. V zadnjem desetletju pa je nastala vrsta podjetij, ki imajo umetno inteligenco bodisi za osrednjo dejavnost, bodisi jo uporabljajo v vsakodnevnem poslovanju. »Program AI4SI bo vseboval izmenjavo znanj, pomoč pri skupnem nastopu na trgu in bo predstavljal enoten glas pri poudarjanju tehnologij, ki se bodo pojavljale v prihodnosti na področju umetne inteligence in sorodnih tehnologij,« je poudaril Marko Grobelnik.

V pripravi iniciative AI4SI je v načrtu serija delavnic in izobraževanj, ki bodo obravnavala tudi konkretne študije primerov, kako AI uporabiti v svojih podjetjih. V delu je tudi razvoj splošne metodologije in priprava priročnika uvedbe umetne inteligence, predvsem v MSP in priprava kataloga »Kdo-je-Kdo« na področju umetne inteligence.

Zakaj se moramo umetne inteligence lotiti takoj?

O pomenu umetne inteligence pri poslovni preobrazbi gospodarstva, kakšne so njene prednosti za podjetja, kako voditi podjetje, kjer poslovne odločitve krmari AI, kako vključiti umetno inteligenco v poslovanje so se strokovnjaki spraševali na prvem spletnem seminarju s področja uporabne umetne inteligence z naslovom AI- pospešek za gospodarstvo.

Cilj je, da postanemo ena najbolj učinkovitih držav pri prenosu tehnologij umetne inteligence v gospodarstvo in družbo. »In Slovenija ima za to vse pogoje," je povedal Marko Grobelnik.

 

Barbara Domicelj podpredsednica Združenja Manager je spregovorila o tem, zakaj se moramo postopnega uvajanja umetne inteligence lotiti čimprej in kakšne so prednosti za podjetja. »"Še posebej zdaj, v času epidemije, se soočamo z novo realnostjo, v kateri bodo nove tehnologije in digitalna preobrazba imele še pomembnejšo vlogo" je poudarila.

Matjaž Krč iz visokotehnološkega podjetja EKWB, ki mu zaupajo svetovni proizvajalci iz sveta računalništva, je predstavil, kako je voditi podjetje, kjer poslovne odločitve krmari umetna inteligenca. Pojasnil je zakaj so sprejeli poslovno strategijo, ki sloni na osredotočenosti na podatke in uporabi tehnologij umetne inteligence. "Če želi biti podjetje korak pred konkurenco, mora biti prilagodljivo in se hitro odzvati na spremembe na trgu. In pripravljenostjo za prihodnje tehnološke inovacije, vodi k inteligentnemu t.i. “AI driven” podjetju," je povedal.

 

Dr. Boris Cergol, vodja poslovne enote za umetno inteligenco pri Comtrade, je predstavil Slovensko pokrajino umetne inteligence in podatkovne znanosti različnih podjetij, organizacij, združenj in skupnosti, ki predstavljajo razširjen ekosistem, z namenom pomagati različnim akterjem pri povezovanju. »V Sloveniji imamo aktiven ekosistem in skupaj lahko naredimo velike in drzne projekte. Težava je, da posamezni akterji znotraj ekosistema včasih ne vedo drug za drugega in povezovanje ne deluje,« je povedal.

Ker je cilj iniciative AI4SI čim večja uporaba umetne inteligence v praksi in so njene aktivnosti osredotočene na pripravo odgovorov na najbolj pogosta vprašanja, ki si jih postavljajo organizacije, se je prvi spletni seminar zaključil z vročim stolom ter vprašanji in odgovori, ki so jih postavili obiskovalci seminarja.

 

Video posnetek spletnega seminarja si lahko ogledate spodaj


 

Spletni seminar je organiziralo Združenje za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenija v sodelovanju z IKT-horizontalno mrežo, iniciativo AI4SI, Združenjem Manager in Digitalnim inovacijskim stičiščem Slovenije.

 

Fotogalerija